Travertín – kameň historických stavieb

Colosseum travertine 1170x660

Ak plánujete travertínovú dlažbu, či obklad, máme pre vás pár zaujímavostí o svetoznámych budovách z tohto výnimočného kameňa.

Polona okruhliak travertin k 02 copy scaled 600x277

Krása travertínu je v prírodnom stave. Úplne surový travertín je taký zaujímavý, že sa stal top požiadavkou najlepších svetových architektov. Na rozdiel od mramoru je travertín extrémne pórovitý. A práve preto je dokonalým kameňom pre vonkajšie povrchy.

V architektonických návrhoch sa používa už celé storočia. Dôkazom sú zachovalé stavby, ktoré signalizujú skutočnú odolnosť tohto kameňa. Časom vyvíja určitú patinu podobnú prostrediu. Poznáte najznámejšie travertínové stavby?

Koloseum

Bol to prvý stály amfiteáter, ktorý bol postavený v Ríme a jeho veľkosť a veľkoleposť z neho robí jeden z najväčších architektonických počinov starých Rimanov. Veľkú časť konštrukcie tvoril travertín, ktorý Rimania nazývali Lapis Tiburtinus. Základ je zapustený do hĺbky 9 metrov. Zatiaľ čo niektoré prvky tejto budovy časom vybledli, travertínové móla a arkády sú zväčša neporušené a dnes je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Ríme.

Travertin rim 768x512

Basilique du Sacre Coeur

Parížsky Sacre Coeur je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií vo Francúzsku a bol postavený z kameňa Château-Landon, čo je druh travertínu, ktorý časom vybieli do žiarivo bielej farby. Kostol bol dokončený v roku 1914 a má rímsko-byzantský dizajn, stúpajúce stropy a zložité mozaikové detaily. Je neodmysliteľnou súčasťou Paríža a poskytuje nádherný výhľad na mesto.

Travertin pariz 768x497

Hierapolis

Turecké starobylé mesto Hierapolis leží v oblasti Pamukkale, ktorá je obklopená horúcimi prameňmi a žiarivým bielym travertínom. Budovy antického Hierapolisu boli takmer celé vyrobené z travertínu. Stále môžete navštíviť zrúcaniny zachovaného amfiteátra v meste a pozrieť si dnes tečúce travertínové terasy.

Travertin hierapolis 768x512

Burghausen

Nemecký hrad, ktorý sa týči 50 kilometrov od Salzburgu. Je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov s dĺžkou vyše jeden kilometer ako najdlhší hrad na svete.

Travertin burghausen 768x268
Travertin mohyla

SLOVENSKO – Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Aj na Slovensku máme travertínové historické pamiatky. Jednou z nich je Mohyla, v ktorej je pochovaný M.R. Štefánik. Bola postavená z bieleho spišského travertínu. Na stavbu bolo použitých 7000 kusov kameňa. Dovážal sa vlakom zo Spišských Vlách.

Zo spišského travertínu je postavený aj samotný Spišský hrad.

Zaujal vás tento kameň? V blízkej dobe Vám predstavíme mnoho inšpirácií, ako zakomponovať travertín do vášho interiéru, či exteriéru. Ukážeme vám úžasné miesta, kde sa ťaží.

Prineste si kus prírody k vám domov.

Tím AZ Stone

ZDIEĽAJTE TENTO PRÍSPEVOK